Beetle nu se mai fabrică



Beetle nu se mai fabrică

LOCALE  |  ECONOMIE  |    Miercuri, 10 Iulie, 2019  postat de: Polis  comentarii


Beetle, maşina a fost creată de Ferdinand Porsche, la îndemnul lui Adolf Hitler, care dorea o „maşină populară”, care să egaleze succesul altor modele, precum Ford Model T în Statele Unite. În 1955 maşina cu numărul 1 milion a părăsit linia de asamblare din Wolfsburg.

Cu vânzări de peste 560.000 de unităţi doar în 1968, SUA au devenit cea mai importantă piaţă pentru maşină, acoperind 40% din producţie.

Producţia la Wolfsburg a încetat în 1978, dar s-a mutat în Mexic, din 1967 până în 2003. În 1998 a fost lansat New Beetle.




COMENTARII




ALTE STIRI SIMILARE



Energie, muzică și emoție la Balul Bobocilor UAV 2025

  Sambata, 20 Decembrie, 2025 10:23 Energie, muzică și emoție la Balul Bobocilor UAV 2025



Business, inspirație și dialog

  Joi, 27 Noiembrie, 2025 13:49 Business, inspirație și dialog



Rolul Inteligenței Artificiale în educație

  Marti, 11 Noiembrie, 2025 15:04 Rolul Inteligenței Artificiale în educație









Acest site foloseşte cookies pentru a imbunatati experienta ta de navigare. Pentru mai multe detalii referitoare la cum folosim datele tale si la drepturile tale te invitam sa citesti: Politica Cookies si Politica de Confidentialitate.