LOCALE | ECONOMIE |
Miercuri, 10 Iulie, 2019 postat de: Polis |
comentarii
Beetle, maşina a fost creată de Ferdinand Porsche, la îndemnul lui Adolf Hitler, care dorea o „maşină populară”, care să egaleze succesul altor modele, precum Ford Model T în Statele Unite. În 1955 maşina cu numărul 1 milion a părăsit linia de asamblare din Wolfsburg.
Cu vânzări de peste 560.000 de unităţi doar în 1968, SUA au devenit cea mai importantă piaţă pentru maşină, acoperind 40% din producţie.
Producţia la Wolfsburg a încetat în 1978, dar s-a mutat în Mexic, din 1967 până în 2003. În 1998 a fost lansat New Beetle.
